Niacinamid je važan nutrijent sa širokim spektrom koristi za organizam, kako unutar tela, tako i kada se koristi u kozmetičke svrhe za negu kože. Može se unositi putem hrane, a može i kao dodatak ishrani, odnosno, u obliku suplementa.
Niacinamid je poznat i kao vitamin B3. Hemjski gledano, to je amid-nikotinska kiselina. Ovaj vitamin igra važnu ulogu u različitim biološkim procesima u organizmu.
Ukoliko se primenjuje u obliku krema, važno je znati kako se koristi, koje su njegove prednosti, koje probleme sa kožom može rešiti i kakav je njegov uticaj na ten.
Pored navedenog, veoma bitno jeste uvideti razlike između kolagena i niacinamida. Iako deluje da su benefiti slični, postoje mnoge razlike.
Niacinamid je jedan od dva osnovna oblika vitamina B3. Drugi oblik je nikotinska kiselina. Iako imaju različite funkcije, oba su važna za zdravlje jer doprinose metabolizmu i energiji.
Niacinamid ima ključnu ulogu u metaboličkim procesima organizma, uključujući pretvaranje hrane u energiju. To ga čini važnim za dobro funkcionisanje organizma.
Niacinamid se može koristiti na različite načine, u zavisnosti od svrhe upotrebe. Poznato je da se nalazi u hrani, suplementaciji i kozmetičkim proizvodima.
Količine ovog vitamina se prirodno nalaze u raznim namirnicama, uključujući meso, ribu, mlečne proizvode, žitarice, orašaste plodove i drugo. Tako uvođenje ovih namirnica u ishranu doprinosi unosu niacinamida.
Takođe, moguće ga je pronaći i u obliku suplementa, a poslednjih godina sve češće se koristi u kozmetičkim proizvodima za negu kože. Tu spadaju kreme, serumi, losioni i tonici.
Ovi proizvodi se nanose direktno na kožu i mogu pomoći u poboljšanju hidratacije, smanjenju upala, regulisanju proizvodnje sebuma i poboljšanju teksture kože.
Važno je pomenuti da kozmetički proizvodi mogu sadržati različite koncentracije niacinamida. Uobičajeno je da proizvodi za svakodnevnu upotrebu sadrže niacinamid u koncentracijama od 2% do 5%, dok proizvodi sa većom koncentracijom mogu biti dostupni pod nadzorom dermatologa ili recepta.
Ukoliko se upotrebljava više kozmetičkih proizvoda u jednoj rutini, važno je znati redosled nanošenja. Niacinamid se obično može kombinovati sa mnogim drugim sastojcima, ali postoji nekoliko izuzetaka.
Na primer, ako se koriste kreme ili serumi sa visokim koncentracijama vitamina C ili kiselina, preporučuje se konsultacija sa stručnjakom o pravilnom redosledu nanošenja. Ovo je važna stavka jer svaka koža zahteva individualni pristup.
Kreme za lice koji sadrže niacinamid se nanose direktno na kožu i mogu pomoći u poboljšanju hidratacije kože lica, smanjenju upala, regulisanju proizvodnje sebuma i poboljšanju teksture kože.
Ovo važi podjednako i za losione za telo na bazi ovog vitamina. Redovnim mazanjem niacinamida na ruke, moguće je izbrisati staračke pege koje su sve češći problem i kod mladih ljudi. Najviše nastaju pod uticajem štetnog UV zračenja.
Takođe, ishrana koja podrazumeva unos niacinamida može povećati energiju, smanjiti umor i, u nekim slučajevima, uticati na povećanje apetita.
To se dešava zbog specifičnosti vitamina B grupe. Pored toga što imaju uticaj na obnovu određenih ćelija, njihovi molekuli traže dodatne hranjive materije koje deluju na bržu razgradnju. Zato se čini da ljudi više jedu kada uključe veće količine ove grupe vitamina.
Niacinamid je poznat po svojim brojnim koristima za kožu. Može poboljšati hidrataciju kože, smanjiti upalu, regulisati proizvodnju sebuma, odnosno, masti iz kože.
Takođe, niacinamid može smanjiti pigmentaciju i poboljšati teksturu kože. Zbog toga se često koristi u kozmetičkim proizvodima, kao što su kreme, serumi i losioni. Ublažavajući crvenilo, ima pozitivan uticaj i na rozoceu.
Ima i antioksidativna svojstva, što znači da pomaže u zaštiti ćelija od oštećenja uzrokovanog slobodnim radikalima. Ova svojstva doprinose opštem zdravlju i mogu imati pozitivan uticaj na proces starenja.
Redovno nanošenje niacinamida utiče i na ten. Pre svega se koristi kako bi se ublažile ili potpuno izbrisale fleke nastale od sunca. Takođe, dugotrajna upotreba može dovesti i do povlačenja ožiljaka nastalih zbog akni, agresivnih tretmana ili povreda.
Kako je u stanju da uklanja oblike hiperpigmentacije, niacinamid vremenom posvetljuje kožu lica. Ovo je jedan od razloga zbog kojih ten postaje svetliji i ujednačen, a lice pročišćeno i sjajno.
Niacinamid se, poput kolagena, može uneti putem hrane i nalazi se u namirnicama kao što su meso, riba, mlečni proizvodi, žitarice i orašasti plodovi. Takođe se može uzimati kao suplement i ovo je još jedna zajednička osobina sa kolagenom.
Za razliku od niacinamida, kolagen ima sposobnost da obnavlja unutrašnja tkiva i regeneriše ćelije koje nisu locirane samo u predelu temena glave, već se nalaze i u hrskavicama, kostima, zglobovima. Kolagen utiče i na rad creva, obnavljajući crvenu floru.
Niacinamid je važan nutrijent sa širokim spektrom koristi za organizam, kako unutar tela, tako i kada se koristi u kozmetičke svrhe za negu kože. Može se unositi putem hrane, a može i kao dodatak ishrani, odnosno, u obliku suplementa.
Pre nego se započne suplementacija niacinamidom ili koristite proizvode koji ga sadrže, preporučuje se konsultacija sa zdravstvenim stručnjakom. Ovo se posebno odnosi na ljude kod kojih postoje zdravstveni problemi ili se več primenjuju lekovi.
Takođe, ukoliko se primenjuje kroz kozmetiku, treba voditi računa o njegovo koncentraciji u kremama, losionima ili drugim proizvodima. Veća koncentracija niacinamida može delovati na isušivanje kože.
Uopšteno, niacinamid se dobro podnosi i ima malo neželjenih efekata. Kao i kod kolagena koji najbolje deluje kada je prirodan, tako se i kod niacinamida najbolje razlažu ćelije čistog i organskog porekla. Ovo se odnosi na oralnu upotrebu koja bi svakako trebalo da bude deo rutine.
Bio Solutions DOO
Branka Bajića 9J
21000 Novi Sad
MB: 21797839
PIB: 113079674
069 51 57 530
© All rights reserved, Crux Pure