Iako je kolagen najzastupljeniji protein u ljudskom telu, njegova količina se vremenom smanjuje. Ovo je prirodna pojava i dešava se postepeno, najuočljivija je onda kada nastanu bolovi u zglobovima.
Iako je kolagen najzastupljeniji protein u ljudskom telu, njegova količina se vremenom smanjuje. Ovo je prirodna pojava i dešava se postepeno, najuočljivija je onda kada nastanu bolovi u zglobovima.
Zbog ubrzanog načina života i ishrane koja se umnogome razlikuje u odnosu na prethodne decenije, bol u zglobovima ne povezuje se samo sa starijim ljudima, već i omladinom. On nastaje onda kada telo prestane da proizvodi dovoljnu količinu kolagena. Kako je nemoguće nadomestiti ga u preporučenoj dnevnoj dozi (10 grama) konzumiranjem namirnica koje obiluju ovim proteinom, suplementacija je neizbežan potez.
Kada proteini iz kolagena krenu da napuštaju telo, zglobovi postaju veoma bolni i osetljivi. Nije retko da onda izgube čvrstinu, što dalje dovodi do pucanja ili preloma.
Iz tog razloga, kolagen je popularno nazvan “lepkom” koji veže aminokiseline značajne za regeneraciju ćelija u ljudskom organizmu. Tako je i redovnom primenom moguće brže zarastanje preloma i/ili oštećenja zglobova nastalih usled pada ili već pogoršanog stanja.
Autoimunske bolesti je nekada veoma teško uočiti na vreme. Ukoliko se simptomi pojave blagovremeno, obično su to umor, nesanica, malaksalost i slično. Kada bol i ukočenost pređu na zglobove, autoimunsko oboljenje je već zahvatilo preko 50% organizma. Ovo je svakako prvi znak da treba posetiti lekara.
Najčešća stanja bolesti jesu polimiozitis, dermatomiozitis, reumatoidni artritis i sistemski eritematozni lupus kod koga su posebno izražena autoantitela. Ova grupa antitela je usmerena na tkiva u celom telu i najčešće pogađa zglobove.
Svi simptomi su od izuzetnog značaja za uspostavljanje dijagnoze konkretne autoimunske bolesti. Rentgentskim snimkom zglobova je moguće otkriti u kojoj fazi je bolest i koliko je uznapredovala.
Pored toga, ultrazvučni pregled, kompjuterizovana tomografija (poznatija kao CT) i magnetna rezonansa (MRI) jesu metode koje pomažu u otkrivanju stanja organizma. U slučajevima kada zglobovi postanu osetljivi na dodir, radi se biopsija nakon koje se stručno tumače dobijeni rezultati i pripisuje se dalje lečenje.
Za kolagen se kaže da je potpuno prirodan antiiflamatorni agens. Ovo u prevodu znači da je potpuno zaslužan za svaku uspešnu regeneraciju zgloba, njegovu čvrstinu, ali i ćelijsku obnovu tkiva koji ga okružuju. Lekovi antiiflamatorne prirode koriste se upravo kod hroničnih bolesti.
Redovnom upotrebom kolagena u roku od 3 meseca zasigurno je moguće ostvariti rezultate koji su primetni na analizama. Mnoge lekarske komisije savetuju da se tokom ovih meseci unos rafinisanih šećera i alkohola svede na minimum ili još bolje – potpuno izbaci iz upotrebe! Takve veštačke materije ometaju apsorbciju kolagena i on samim tim sporije stiže do kostiju, hrskavica i zglobova.
Rentgentski snimci mogu pokazati ogromne promene kada je u pitanju gustina kostiju ili zarastanje preloma. Postoje razni primeri koji govore o značaju koji kolagen ostvaruje na svakog pojedinca. Tako nije čudno što desetogodišnjem detetu slomljeni zglob zaraste za 80-90% brže u odnosu na starije osobe koje su doživele isti intenzitet povrede.
Kolagen + fizička aktivnost = Možda i najbolji recept za sreću, lepotu i zdravlje.
Shodno starosnoj dobi, fizička aktivnost nije ista za svakoga. Svega pola sata dnevne šetnje može da napravi velike promene ukoliko je osoba starija od 50 godina, a tokom života nije bila/bio preterano aktivna/aktivan.
Zglobovi, hrskavice i kosti vole pokretanje. Svako “zagrevanje” pred ozbiljne treninge ili utakmice nije slučajno. Takav način razgibavanja povećava šanse za dugotrajne rezultate i prevenciju kada su u pitanju prelomi.
Bez obzira da li kolagen konzumirate ujutru ili uveče, njegove aminokiseline ostaće skladištene u organizmu do prve najobičnije aktivnosti (ovo se odnosi i na šetnju iz prostorije u prostoriju). Tada će nastupiti razgradnja koja šalje ovaj protein tamo gde najviše nedostaje. Ukoliko su zglobovi najbolnija tačka – onda prvo stiže do njih.
Vrlo je važno kolagen koristiti u istom ili sličnom vremenskom intervalu svakoga dana. Ovo je začajno ljudskom telu jer na taj način uči da ga koristi i kombinuje sa preostalom zalihom u organizmu, bez obzira da li je u pitanju minimalna količina, što i jeste slučaj kod starijih osoba.
Nakon 21. godine kolagen u telu počinnje da opada, tako da tada treba započeti razmišljanje o suplementaciji. Veoma je važno da se odabere pouzdan dijetski suplement koji ne sadrži štetne dodatke.
Ovo ne isključuje potrebe organizma za hranom bogatu kolagenom, ali ni bezbroj kombinacija u kojima se može mešati dodatak ishrani kakav je kolagen. Ukoliko postoji potreba za neutralisanjem ukusa kolagena, savetuje se mešanje u hladno ceđenim sokovima, smutiju ili zdravim kašama koje se obično prave kod kuće. Naravno, može se koristiti i u slanim obrocima.
Autoimunske bolesti se najčešće otkrivaju kod starijih osoba, zbog čega je nega zglobova poseban i dug put ka ozdravljenju. Veoma često se mogu čuti narodski izrazi koji svedoče da kolagen “podmazuje” zglobove, zbog čega njihova struktura postaje gušća i čvršća. Vekovima nakon ovakvih shvatanja je naučno dokazano da optimalna doza kolagena u ljudskom organizmu utiče na zdravlje kostiju, tkiva, hrskavica, zglobova, ali i kože, kose, noktiju.
Nedostatak se u najvećem broju slučajeva odrazi prvo na zglobove uz čije se pokrete javlja bol, trnjenje ili peckanje. Preventiva je uvek najbolji recept, pa je tako i ovde poželjno uvrstiti terapiju kolagenom u svakodnevnu rutinu.
Bio Solutions DOO
Branka Bajića 9J
21000 Novi Sad
MB: 21797839
PIB: 113079674
069 51 57 530
© All rights reserved, Crux Pure