Hronični stres dovodi do povišenih hormona stresa koji oštećuju kolagen i narušavaju imunološku funkciju. U dvostrukom udaru, stres takođe smanjuje proizvodnju kolagena. Stres ima razoran uticaj na kolagen i oštećuje kosti, zglobove i kožu.
Hronični stres dovodi do povišenih hormona stresa koji oštećuju kolagen i narušavaju imunološku funkciju. U dvostrukom udaru, stres takođe smanjuje proizvodnju kolagena. Stres ima razoran uticaj na kolagen i oštećuje kosti, zglobove i kožu.
Stres se može definisati kao stanje zabrinutosti ili mentalne napetosti uzrokovano teškom situacijom. Stres je prirodan ljudski odgovor koji podstiče telo i um da se pozabavi izazovima i pretnjama u svakodnevnim životnim situacijama. Svi doživljavaju stres u određenoj meri. Način na koji se reaguje na stres, međutim, čini veliku razliku u daljem funkcionisanju.
Stres utiče i na um i na telo. Previše stresa može izazvati probleme fizičkog i mentalnog zdravlja. Učenje o stresu, situacijama koje ga izazivaju i načinima kako se mogu preduprediti takve situacije može u velikoj meri pomoći da se ukolni ili umenji osećaj preopterećenosti i podržati mentalno i fizičko blagostanje.
Stres otežava opuštanje i može doći sa nizom emocija, uključujući anksioznost i razdražljivost. Kada je organizam pod stresom, može doći do otežane koncentracije, glavobolje, uznemirenog stokama ili problema sa spavanjem. Može se desiti da stres utiče i na apetit, pa doći do situacije da se on potpuno izgubi ili se neobično poveća. Hronični stres može pogoršati već postojeće zdravstvene probleme i može povećati upotrebu alkohola, duvana i slično.
Stresne situacije takođe mogu izazvati ili pogoršati stanja mentalnog zdravlja, najčešće anksioznost i depresiju. Ukoliko se simptomi depresije ili dužeg perioda anksioznosti prepoznaju, veoma je bitno obratiti se stručnjaku, koji bi na pravi način mogao da sagleda siguraciju i uputi na tehnike za smanjivanje i uklanjanje problema.
Svaka individua različito reaguje na stresne situacije. Stilovi suočavanja sa stresom i simptomi se razlikuju od osobe do osobe. Prirodno je osećanje stresa u izazovnim situacijama kao što su razgovori za posao, školski ispiti, nerealno opterećenje, nesiguran posao ili sukob sa porodicom, prijateljima ili kolegama.
Za mnoge stres se vremenom smanjuje kako se situacija poboljšava ili kako nauče da se emocionalno nose sa situacijom. Stres ima tendenciju da bude široko rasprostranjen tokom događaja kao što su velike ekonomske krize, epidemije bolesti, prirodne katastrofe, rat i nasilje u zajednici.
Vodič SZO za upravljanje stresom “Raditi ono što je važno u vreme stresa” ima za cilj da opremi ljude praktičnim veštinama da se nose sa stresom. Nekoliko minuta svakog dana dovoljno je da se uvežbaju tehnike samopomoći vodiča. Vodič se može koristiti samostalno ili uz prateće audio vežbe.
Dnevni raspored i rutine mogu pomoći da se efikasno iskoristi vreme i da se stekne osećaj više kontrole. Određivanje vremena za redovne obroke, vreme sa članovima porodice, vežbanje, dnevne poslove i druge rekreativne aktivnosti je korisno kako bi se postigao neki red u sistemu koji u stresnim situacijama deluje potpuno komplikovano.
Dovoljno sna je važno i za telo i za um. Spavanje popravlja, opušta i podmlađuje telo i može pomoći da se preokrene efekat stresa.
Kontakt sa porodicom i prijateljima i deljenje briga i osećanja sa ljudima u okolini može biti delotvorno u borbi sa stresnom situacijom. Povezivanje sa drugima može podići raspoloženje i pomoći u osećanju pripadnosti.
Postoji stara izreka “Ono si što jedeš” i ona zaista pokazuje značaj ishrane na svadkodnevni život. Briga o namirnicama koje se biraju i adekvatnim suplementima je od velike važnosti kako bi se unapredilo psiho-fizičko zdravlje.
Redovna dnevna vežba može pomoći u smanjenju stresa. Ovo može uključivati hodanje, kao i intenzivniji trening.
Hronični stres oštećuje kolagen na dva načina: direktno kroz neku inflamaciju i indirektno smanjenjem proizvodnje kolagena.
Hronični stres aktivira osovinu hipotalamus-hipofiza-nadbubrežne žlezde (HPA) i simpatički nervni sistem (SNS), od kojih oba regulišu odgovor tela na izazove i pretnje – bilo da se radi o anksioznosti zbog predstojećeg događaja, borbi protiv obične prehlade ili generalno stresnih okolnosi. HPA osa se sastoji od hipotalamusa i hipofize (u mozgu) i nadbubrežnih žlezda (male žlezde pričvršćene za vrh bubrega). Nadbubrežne žlezde su one koje oslobađaju hormon stresa kortizol koji razgrađuje kolagen.
Stres povećava proinflamatorne molekule, kao što su interleukin-1 beta (IL1-beta) i faktor nekroze tumora-alfa (TNF-alfa). Dugoročno, hronični stres može dovesti do neravnoteže između proinflamatornih i antiinflamatornih molekula. Poput kortizola, hronično povišenje inflamatornih molekula takođe oštećuje kolagen. IL1-beta i TNF-alfa takođe smanjuju sposobnost tela da stvara novi kolagen.
Ako to nije dovoljno, upala takođe čini kolagen čvršćim i manje fleksibilnim. To radi stvaranjem naprednih krajnjih proizvoda glikacije (AGE) koji se vezuju za kolagen i oštećuju ga. Akumulacija AGE je povezana sa lošijim vidom zbog toga što sočivo u oku postaje čvršće, ukrućenje arterija, faktor rizika za visok krvni pritisak i srčana oboljenja, čvršća i manje gipka koža i tetive i lošije zdravlje kostiju.
Iako nije opšte poznato, kolagen je dobar lek za anksioznost, i može pomoći na mnogo načina. Neke od prednosti kolagena su:
Hronični stres, sveprisutan u savremenom životu, ima dubok i štetan uticaj na ljudski organizam, posebno na strukturu kolagena. Oštećenje kolagena izazvano stresom događa se na dva načina: prvo, direktno kroz inflamaciju aktiviranu hormonom stresa kortizolom, a drugo, indirektno smanjenjem proizvodnje kolagena.
Simptomi stresa, koji uključuju anksioznost, razdražljivost, poteškoće sa snom i promene u apetitu, često se manifestuju kroz oštećenje kolagena. Ključna uloga hormona stresa u ovom procesu, zajedno sa proinflamatornim molekulama, stvara neprijateljsko okruženje za kolagen.
Međutim, pozitivan uticaj kolagena na smanjenje stresa otvara perspektivu za poboljšanje mentalnog i fizičkog blagostanja.
Bio Solutions DOO
Branka Bajića 9J
21000 Novi Sad
MB: 21797839
PIB: 113079674
069 51 57 530
© All rights reserved, Crux Pure