Postoji 9 ključnih načina za stimulaciju kolagena u koži. Pored nutritivno bogate ishrane, kvalitetne kozmetike i zaštite od štetnih zračenja, važan je san, aktivnost, izbegavanje loših navika. Takođe, bitno je smanjiti unos šećera i povećati unos zdravih masti.
Visok nivo šećera u krvi može doprineti procesu glikacije, što može oštetiti kolagen i elastin u koži. Upravo ovo dovodi do pojave bora i do starenja kože.
Stimulisanje proizvodnje kolagena u koži može doprineti očuvanju elastičnosti i zdravlja kože.
Zato je veoma važno znati sve o uravnoteženoj ishrani; nutritivno bogatoj hrani, zdravim mastima, rafinisanim šećerima i brzoj hrani.
Naravno, dnevni balans i stimulacija kolagena ne podrazumevaju samo način na koji se osoba hrani, već uključuju i fizičku aktivnost, izbegavanje alkohola i cigareta, kao i dovoljno sati sna.
Pored toga, veliki značaj imaju proizvodi za zaštitu od negativnog sunčevog zračenja, ali i kompletna kozmetika koja dospeva na površinu kože.
Uravnotežena ishrana bogata nutrijentima odnosi se na konzumiranje raznovrsnih namirnica koje pružaju sve potrebne hranljive materije koži, ali i celom organizmu.
Tako nutrijenti podržavaju optimalno zdravlje i funkcionisanje ćelija i vezivnih tkiva.
Uravnoteženost podrazumeva dovoljan unos količine proteina, ugljenih hidrata, masti, vitamina i minerala. Primera radi, sve vrste voća i povrća su izvori vitamina, minerala, vlakana i antioksidanata. Različite boje voća i povrća često ukazuju na raznovrsnost nutrijenata koje pružaju.
Takođe, integralne žitarice poput smeđeg pirinča, integralnog hleba i integralnih testenina su izuzetno bogate nutrijentima. One pružaju vlakna, vitamine B i druge hranjive sastojke.
Izvore proteina poput mesa, ribe, jaja, mahunarki, orašastih plodova i mlečnih proizvoda obezbeđuju koži i telu esencijalne aminokiseline. Ovo su ujedno i zdrave masti koje podržavaju rad svih organa.
Mleko, jogurt i sir su dobri izvori kalcijuma, vitamina D i proteina. Ako postoji intolerancija na laktozu, važno je odabrati alternative poput biljnih mleka obogaćenih kalcijumom.
Zdrave masti koži obezbeđuju visok nivo hidratacije. Takođe, pružaju esencijalne masne kiseline, vitamin E i druge hranjive sastojke koji daju koži integritet.
Izvora poput avokada, maslinovog ulja, orašastih plodova i masne ribe su odlična opcija i treba ih konzumirati na dnevnom nivou. Omega-3 masne kiseline su prisutne u ribi i veoma su važne kada je sprečavanje isušivanja kože u pitanju.
I maslinovo ulje, kao jedan od izvora zdravih masti, ima protivupalna svojstva značajna za organizam. To se dešava zahvaljujući mononezasićenim mastima koje poseduje, antioksidansima, kao i vitaminu E.
Seme lana je još jedan odličan izvor omega-3 masnih kiselina, a takođe pruža vlakna koja su korisna za probavu. Isto tako, seme suncokreta, orasi i bademi doprinose koži, utičući na bolju hidrataciju i redukujući loše masti iz tela.
Na blagostanje kože utiču razne vrste aktivnosti, kao i redovno treniranje. Trčanje, brze šetnje, plivanje i vožnja biciklom poboljšavaju rad srca i krvnih sudova, smanjujući rizik od srčanih bolesti.
Vežbe snage, uključujući podizanje tegova ili korišćenje sopstvene telesne mase, pomažu u jačanju mišića i poboljšanju ukupne snage. Takođe, znojenjem se na ovaj način izbacuju toksini iz kože.
Kombinacija kardiovaskularnih aktivnosti i treninga snage pomaže u sagorevanju kalorija, održavanju zdrave telesne mase i smanjenju rizika od gojaznosti. Pored toga, utiče povoljno na redukciju sna i smanjenje stresa.
Smanjenje unosa rafinisanih šećera može imati pozitivan uticaj na opšte zdravlje i doprineti koži na više načina. Pre svega, deluje na bolju stimulaciju kolagena.
Rafinisani šećeri koji se često dodaju u prerađenu hranu i napitke, mogu doprineti različitim zdravstvenim problemima kada se konzumiraju u velikim količinama.
To se dešava jer sadrže veliku količinu praznih kalorija, što znači da ne pružaju mnogo hranjivih materija, ali doprinose ukupnom kalorijskom unosu. Upravo taj višak kalorija može dovesti do gojaznosti.
Jedan od načina na koji se može stimulisati proizvodnja kolagena u koži jeste izbacivanje alkohola, cigareta i brze hrane. Zapravo, ovi postupci imaju značajne benefit za opšte zdravlje.
Prestanak pušenja je jedan od najvažnijih koraka ka poboljšanju zdravlja pluća. Podjednako štetno jeste prekomerno konzumiranje alkohola koji povećava rizik od srčanih bolesti.
Takve navike mogu ubrzati proces starenja kože i doprineti pojavi bora. Povezane su i sa povećanim rizikom od mentalnih poremećaja. Zato je poznato da prestanak pušenja i umerenost u konzumaciji alkohola mogu poboljšati mentalno zdravlje.
Stimulacija kolagena u koži moguća je i sa adekvatnom zaštitom od sunca i štetnih zračenja. Kreme sa visokim stepenom SPF-a pomažu u sprečavanju oštećenja kože od UVB i UVA zračenja.
Sunce može ubrzati proces starenja kože, uključujući pojavu bora, tamnih mrlja i gubitak elastičnosti. SPF pomaže u očuvanju zdravog izgleda kože. Iz tog razloga, kreme sa SPF-om pružaju najadekvatniju zaštitu od opekotina od sunca, čime se smanjuje rizik od dugoročnih štetnih efekata, poput raka kože.
Važno je znati i to da SPF treba koristiti svakodnevno, ne samo tokom letnjih meseci ili na plaži. Čak i kada je oblačno, UV zračenje može oštetiti kožu. Redovna upotreba SPF-a pomaže u očuvanju dugoročnog zdravlja kože.
Zdravlje kože može se održavati pravilnom negom i upotrebom određenih proizvoda. Blage umivalice uklanjaju nečistoće i višak masnoće bez isušivanja kože pa je jako važno čitati sastav proizvoda ili se konsultovati sa dermatologom.
Takođe, klasične hidratantne kreme pružaju vlažnost koži i pomažu u očuvanju njenog prirodnog balansa. U ovom slučaju treba obratiti pažnju na koncentraciju glicerina koji ima sposobnost privlačenja i zaključavanja vlage u koži.
Kvalitetan san igra ključnu ulogu u procesu regeneracije kože. Tokom dubokog sna, organizam otpušta hormon rasta koji pomaže obnovi ćelija, uključujući i one u koži.
Odlično bi bilo održavati redovan raspored spavanja i to i tokom vikenda. Stvaranje konzistentne rutine pomaže telu da se prilagodi prirodnom ciklusu budnosti i spavanja.
Stimulisanje kolagena u koži najbolje je obezbediti uz suplementaciju kolagenom. Tako se postojeća količina kolagena u telu dopunjava suplementima stvarajući optimalan nivo značajan za regenerisanje ćelije.
Važno je uzeti u obzir bioiskoristljivost, odnosno sposobnost organizma da apsorbuje i iskoristi kolagen iz određenog izvora.
Postoji nekoliko tipova kolagena, uključujući tip I, II i III, koji se razlikuju po svojoj strukturi i funkciji. Većina suplemenata se bazira na kolagenu tipa I, koji je najčešći u koži.
Postoji 9 ključnih načina za stimulaciju kolagena u koži. Pored nutritivno bogate ishrane, kvalitetne kozmetike i zaštite od štetnih zračenja, važan je san, aktivnost, izbegavanje loših navika.
Takođe, bitno je smanjiti unos šećera i povećati unos zdravih masti.
Visok nivo šećera u krvi može doprineti procesu glikacije, što može oštetiti kolagen i elastin u koži. Upravo ovo dovodi do pojave bora i do starenja kože.
Raznolikost u ishrani osigurava unos širokog spektra hranjivih materija u ljudski organizam. Kako kolagen sa godinama opada, važna je suplementacija prirodnim i prečišćenim kolagenom.
Ovakve rutine mogu smanjiti stres, anksioznost i depresiju, ali i poboljšati raspoloženje. Pre svega, njihova kombinacija deluje na stimulaciju kolagena u koži, čineći je na taj način podmlađenom i svežom.
Bio Solutions DOO
Branka Bajića 9J
21000 Novi Sad
MB: 21797839
PIB: 113079674
069 51 57 530
© All rights reserved, Crux Pure